See ei ole ebatavaline ja ei peaks tulema üllatusena, et ka meestel võib tekkida kõhukinnisus. Naistel esineb kõhukinnisust tihedamini hormoonide tõttu, kuid kui see tekib meestel, peaksite teadma, kuidas mure lahendada. Sel ei pruugi olla tegelikku põhjust, mõnikord see lihtsalt juhtub. Samas võib see tuleneda ühest alltoodud põhjustest.

KIUDAINETE VÄHESUS

Me ei taha küll toitumisharjumuste kallal näägutada, kuid kui te ei söö piisavalt kiudaineid, võibki tagajärjeks olla kõhukinnisus. Tarbige rohkem kiudaineid, süües puu- ja juurvilju, kaunvilju ja täisteratooteid.

VÄHENE FÜÜSILINE AKTIIVSUS

Peaksite tõusma ja end liigutama, sest mida enam te istute, seda hullemaks probleem läheb.

STRESSIS OLEMINE

Tunnete, et olete stressis? See võib mõjutada teie ainevahetust. Kui olete kimpus rahaliste muredega, suhtedraamadega või probleemidega tööl, võib see kõik kaudselt mõjutada teie seedesüsteemi, samuti nagu ka pikaajaline stress.

REISIMINE

Meie keha on harjumuste ori ning tavapärase elurütmi muutmine võib mõjutada teie tualetis käimise harjumusi. Kui muretsete pikal reisil tualetti minemise üle, võib see mõjuda seedimisele. Uued kohad, uued toidud ja vähene vedeliku tarbimine reisides võib samuti põhjustada kõhukinnisust.

VANEMAKS JA TARGEMAKS MUUTUMINE

Vananedes ei pruugi soolestikulihased enam nii hästi töötada kui varem ning toidul kulub seedesüsteemi läbimiseks kauem aega.

RAVIMID

Kõhukinnisus võib kaasneda osade ravimitega, sealhulgas valuvaigistitega, vererõhuravimitega ja antatsiidide ehk maohapet neutraliseerivad ravimid.

Kui teil tekib uue ravimi võtmisel kõhukinnisus, rääkige sellest oma arsti või apteekriga. Kindlasti ärge ilma nendega eelnevalt läbi rääkimata ise ravimeid või nende annuseid muutke või ravimite võtmist lõpetage.

MIDA SIIS TEHA?

MUUTKE ELUSTIILI

Esmalt peaksite üle vaatama oma elustiili, ausalt ja põhjalikult, ning kaaluma muudatuste tegemist, isegi kui need on väikesed. Tutvuge meie toitumise- ja elustiilisoovitustega ning vaadake, milliseid muudatusi saaksite oma igapäevaelus teha. Sellest piisab, te ei pea kohe hakkama jooksma ja iga toidu juurde salatit sööma!

Kui elustiili muutmine tulemusi ei too ja leiate, et tualetis käimine on endiselt valus, ebamugav või te tualetis ei käigi, võite kõhukinnisust leevendada ravimitega.

Harva võib kõhukinnisus olla soolestiku ummistuse sümptom, seega kui tunnete kõhuvalu või näete väljaheites verd või lima, pöörduge viivitamatult arsti poole.

Üksnes kõhukinnisus soolevähile ei viita, kuid peaksite tingimata külastama oma perearsti, kui tunnete ebatavalisi või ootamatuid muutusi. Te võite tunda oma sümptomitest rääkides piinlikkust, kuid tähtis on lasta arstil end siiski üle vaadata.

Sümptomid

Kõhukinnisuse puhul on üllatav, kuivõrd suurel määral sümptomid inimesiti erinevad

Rohkem

Rasedus

Raseduseaegne kõhukinnisus

Rohkem