Kõhukinnisus on sageli esinev vaevus, millel on väga palju võimalikke põhjuseid

MIKS MUL ON KÕHT KINNI?

Kõhukinnisust võivad põhjustada teatud toitumis- ja elustiilivalikud, samas ka vaimse seisundi muutused ja osad ravimid.

Alati ei pruugi kõhukinnisuse põhjused olla lihtsalt etteaimatavad ning kõhukinnisuse teket ei olegi tihti võimalik ette näha. Lugege sellest, mis teisi inimesi mõjutab, jaotisest „Teie lood“.

TOITUMINE

Tähtis on veenduda, et sööte piisavalt kiudaineid – kui mitte, võibki see olla kõhukinnisuse põhjus. Tarbige rohkem kiudained, süües puuvilju, juurvilju, kaunvilju ja täisteratooteid.

TRENN

Me kõik teame, et füüsiline aktiivsus on meile hea, kuid alati ei ole kerge leida selleks aega, kas pole nii? Mure seisneb aga selles, et mida rohkem paigal istuda, seda halvemaks kõhukinnisus muutub. Trenni tegemine hõlbustab soolestikulihaste tööd ja tekitab tahtmise sagedamini tualetis käia.

STRESS

Stress on sage põhjus, miks paljud kõhukinnisuse all kannatavad. Kui olete kimpus rahaliste muredega, suhtedraamadega või toimuvad elus suured muutused, võib see kõik kaudselt mõjutada teie seedesüsteemi, samuti nagu ka pikaajaline stress.

TUALETTI MINEK VÄLJASPOOL KODU JA REISI AJAL

Meie keha on harjumuste ori ning tavapärase elurütmi muutmine võib mõjutada teie tualetis käimise harjumusi. Kui muretsete lennukis või pikal autosõidul tualetti minemise pärast, võib see mõjuda seedimisele.

Uued kohad, uued toidud ja vähene vedeliku tarbimine reisides võib samuti põhjustada kõhukinnisust.

HORMOONID

Paljudel naistel on iga kuu kõht kinni vahetult enne päevi. Kui see on nii ka teil, proovige suurendada kiudainete ja vedelike tarbimist enne päevi, et aidata kõhukinnisust vältida.

RASEDUS

Rasedushormoon progesteroon lõdvestab lihaseid, et teha ruumi kasvavale lootele, kuid samas aeglustab see toitu ja väljaheiteid edasi liigutavate lihaste tööd. Rauapreparaadid ja kasvava loote hõivatav ruum võivad samuti kõhukinnisust tekitada.

Kui olete rase või toidate rinnaga, rääkige enne kõhulahtistite võtmist arstiga.

MENOPAUS

Kõhukinnisust võivad põhjustada hormonaalsed muudatused menopausi ajal ja sellele järgnevatel aastatel.

VANEMAKS (JA TARGEMAKS) MUUTUMINE

Vananedes ei pruugi soolestikulihased enam nii hästi töötada kui varem ning toidul kulub seedesüsteemi läbimiseks kauem aega. Samuti võib kõhukinnisust põhjustada füüsilise aktiivsuse vähenemine või mõnede ravimite võtmine.

RAVIMID

Kõhukinnisus võib kaasneda mõnede ravimitega, milleks on näiteks:

  • kodeiini sisaldavad valuvaigistid
  • seedehäirete raviks mõeldud antatsiidid (happevähendajad,
    eriti kui need sisaldavad alumiiniumi)
  • aneemia raviks võetavad rauatabletid
  • mõned vererõhuravimid
  • epilepsiavastased ravimid
  • Parkinsoni tõve ravimiseks kasutatavad ravimid

Kui teil on uute ravimitega alustamisel muresid kõhukinnisusega, küsige nõu arstilt või apteekrilt. Ärge muutke ise retseptiravimeid ega nende annuseid ilma eelnevalt tervishoiutöötajaga läbi rääkimata.

Soovitused kõhukinnisuse vältimiseks

Otsite viise kõhukinnisuse vältimiseks?

Rohkem

Mis põhjustab lastel kõhukinnisust?

Kõhukinnisus on raseduse ajal ja laste seas levinud probleem

Rohkem