Meie keha on muutustele tundlik ning rutiini muutmise, stressi või ärevuse korral kergemini mõjutatav. Kui tunnete, et teil kaasneb stressiga kõhukinnisus, ei ole te selle murega sugugi üksi.

Kui stressi põhjustab ühekordne sündmus, näiteks pulmad või tööintervjuu, võib samuti tekkida kõhukinnisus. Sellist laadi kõhukinnisus laheneb paari päevaga.

STRESS JA ÄREVUS HÄIRIVAD ORGANISMIS KEMIKAALIDE TASAKAALU NING MÕJUTAVAD ORGANISMI JA SEEDESÜSTEEMI TÖÖD.

Mõnikord võib teil tekkida tahtmine tualetiskäiku edasi lükata, sest teil on tol hetkel kiire, te ei soovi minna avalikku või töökohas asuvasse tualetti või viibite puhkusel. Sellegipoolest võib tualetti minemise vajaduse eiramine põhjustada kõhukinnisust, seega püüdke ikka alati minna siis, kui vaja.

Kui tunnete muret avalikus kohas tualetis käimise pärast, võtke endaga kaasa antibakteriaalsed märjad salvrätid ning pidage meeles, et meil kõigil on mõnikord vaja töökohas tualetti minna.

Kõhukinnisuse pärast muretsemine võib selle hullemaks muuta – see on üks suletud ring. Me oleme kõik erinevad ja te ei pea tualetis käima iga päev. Normaalseks peetakse, kui kõht käib läbi kolm korda päevas kuni kolm korda nädalas.

STRESSI HALDAMINE

Meil kõigil on vaja aega, et enesele pühenduda. Proovige mõnda meie stressi leevendamiseks mõeldud soovitust:

  • kuulake lõõgastavat muusikat või helisid
  • proovige joogat
  • pange end kirja mõnele lõbusale treeningule, nagu näiteks Zumba
  • võtke üks lõõgastav ja mõnus vann
  • unustage mured mõne hea raamatu või lemmikajakirjaga

STRESS TÖÖKOHAS

Seda on küll kergem öelda kui teha, kuid püüdke võimaluse korral töökohas stressi piirata. Kui teil on liiga palju tööülesandeid, rääkige oma ülemusega. Kui te ei suuda tulla toime täistööajaga, miks mitte uurida paindliku graafikuga töötamise kohta, näiteks töötada poole kohaga või kodunt?

SUHTEPROBLEEMID

Teil on parasjagu rasked ajad? Partneriga asjade arutamisest võib abi olla, kuid kui te sellega silmitsi seista ei suuda, püüdke rääkida sõprade ja perega või pöörduda suhtenõustaja poole. Ärge hoidke asju endas.

ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOM

Kui teil esinevad peale kõhukinnisuse ka ärritunud soole sümptomid, nagu kõhukrambid, puhitus ja kõhulahtisus, peaksite pöörduma arsti või apteekri poole.

Lugege ärritunud soole sündroomi kohta lisateavet

DEPRESSIOON JA ÄREVUS

Liigne ärevus võib olla depressiooni sümptom. Kui tunnete, et teil võib olla see mure, rääkige sellest oma perearstiga. Teie perearst võib teile kasutamiseks määrata mõne ravimi või soovitada teil pöörduda nõustajate poole, kes aitavad teid ärevust tekitavate olukordadega toime tulla.

Põhjused

Kõhukinnisus on sageli esinev vaevus, millel on väga palju võimalikke põhjuseid

Rohkem

Soovitused kõhukinnisuse vältimiseks

Otsite viise kõhukinnisuse vältimiseks?

Rohkem